Nazwa tych ziemniaków pochodzi od restauracji w Sztokholmie – Hasselbacken, gdzie po raz pierwszy je podano. Przyprawione i pieczone w piecu, ziemniaki tak przyrządzone są kruche na zewnątrz, a miękkie i delikatne wewnątrz.

Ilość porcji: 4

Czas przygotowania: ok. 1 godz. 15 min

Składniki:

  • 4 duże ziemniaki do pieczenia (po ok. 220 g każdy)
  • 2 łyżki masła (roztopić)
  • sól i pieprz do smaku
  • 2 łyżki drobno startego twardego sera typu Pecorino Romano
  • 1 łyżka bułki tartej

Przygotowanie:

  1. Nagrzać piekarnik do 220°C.
  2. Ziemniaki obrać i umieścić w misce z zimną wodą, aby nie sczerniały. Wyjmować po jednym i kroić w następujący sposób: wbić patyczek do szaszłyków wzdłuż dolnej części ziemniaka. Położyć go płasko i kroić od góry w cienkie plastry, ale nie do końca – jedynie do patyczka, aby ziemniak trzymał sie razem. Wyjąć patyczek. Odłożyć ziemniaka do miski z wodą i pokroić następnego.
  3. Można też położyć ziemniaka na dużej drewnianej lub metalowej łyżce i ostrym nożem pokroić go w poprzek w plastry grubości 0,3 – 0,5 cm, ale nie do samego spodu, a tylko do krawędzi łyżki. W dolnej części plastry powinny pozostać połączone, a łyżka pomaga utrzymać jednakową głębokość nacięć.
  4. Pokrojone ziemniaki umieścić pokrojoną stroną do góry w płytkim naczyniu do pieczenia lub w małej brytfance. Skropić połową masła, oprószyć solą i pieprzem.
  5. Piec przez 35 do 40 minut w rozgrzanym piekarniku. Wyjąć z piekarnika i skropić pozostałym masłem, posypać serem, bułką tartą i jeszcze trochę solą i pieprzem. Wstawić z powrotem do piekarnika i piec jeszcze przez 20 minut, aż się ładnie przyrumienią.

Źródło:

http://allrecipes.pl/przepis/1107/ziemniaki-hasselback.aspx